fbpx
karteczki spisu treści

SPIS WARTOŚCIOWYCH TREŚCI

Znajdź to, co Cię interesuje. Zapraszam do lektury, komentowania i kontaktu.

ARTYKUŁY

> Na początku było słowo – rozważania nad istotą języka i jego rolą w naszym życiu
> Odpowiedzialność za słowo, czyli normy, formy i grzywny – czy rzeczywiście w posługiwaniu się językiem wszystko mi wolno?
> Przestwór metafory, czyli po co nam metafora, część 1 i część 2 – o tym, czym jest metafora, dlaczego ostatnio jest taka popularna, jak na nas wpływa, jak jej używać
> Jak napisać wyjątkowe życzenia – przewodnik dla zdesperowanych – kilka rad, jak samemu stworzyć udane życzenia
> Język w służbie niemoralności – o tym, jak język może służyć złym celom, o przekleństwach, manipulacji, napiętnowaniu
> Polećwianki – czyli polecane książki
> Self-publishing czy wydawnictwo? Oto dylemat autora – o zaletach i wadach różnych sposobów wydawania swoich książek
> Język po śmierci: kondolencje i nie tylko – o tym, jak mówi się o śmierci, jak wyraża się żal
> #jesieniara – krótka analiza popularnego hasztagu i refleksja, że ze słowotwórstwem trzeba uważać
> W poszukiwaniu superbohatera: opowieść o storytellingu – storytelling cyfrowy, biznesowy, marketingowy to ostatni krzyk mody w reklamie. Co się kryje pod tym pojęciem i czy to rzeczywiście hit czy może jednak kit?
> Feminatywy: wróg publiczny czy mesjasz narodu – czym są feminatywy, skąd wziął się o nie spór i właściwie jak powinniśmy mówić lub nie mówić
> Święta Bożego Narodzenia w klasyce literatury – Boże Narodzenie to wdzięczny temat dla książki. Klasyka literatury pokazuje, że czas ten staje się bohaterem lub tłem nie tylko w powieściach obyczajowych, ale i w kryminałach czy fantastyce, nie mówiąc o książkach dla dzieci. Subiektywny przegląd.
> Wyznania dyslektyka: o języku pięknym i przyjaznym – zastanawiam się, po co nam były właściwie lekcje języka polskiego i jakie funkcje spełnia język w naszym życiu
> Krytyczne czytanie: literatura na trudne czasy fake newsów i modnych bzdur – o tym, jak czytać literaturę piękną, by wspomagała nasze krytyczne myślenie.
> Polski język intymny – szukam odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy zdani tylko na wulgaryzmy i pojęcia medyczne.
> W warsztacie pisarza – o tym, czym, na czym i gdzie pisali i piszą pisarze. I jak się to wiąże z literaturą
> “Mistrz gry to nie bajarz”. Dzień Mistrza Gry – czym są gry fabularne, jaka jest w nich rola mistrza gry, że ma on swoje święto. Opowiada Aleks Daukszewicz z Lans Macabre.
> Nić opowieści – o sztuce opowiadania. Wywiad – kim jest opowiadacz, jaką siłę ma opowiadanie i czy jest do życia potrzebne. Opowiada Agnieszka Ayşen Kaim z Grypy Studnia O.
> Szkolne lektury – dorosły problem – dlaczego po szkolnej lekturze tak rzadko wracamy do klasyki literatury polskiej.
> To zależy – o błędach językowych, które błędami nie są – są takie słowa, wyrażenia, które znajdują się na internetowych listach błędów językowych, mimo że błędami wcale nie są.
> Czas epidemii: literatura, kultura, język – zbiór wpisów z fanpage’a Wianków Słów na tematy epidemiczne.
> Co nam mówią arcydzieła literatury? – refleksje o przydatności literatury w życiu.
> Po co nam arcydzieła? – luźna refleksja o wpływie arcydzieł literatury na język.
> Co zamiast “Witam” – o współczesnej korespondencji elektronicznej – po 12 latach od słynnego wpisu Michała Rusinka na temat “witam” sprawdzam, jak ta formuła ma się dzisiaj.
> Rada Języka Polskiego – pomaga czy przeszkadza – czym jest i w ogóle po co ją powołano. Czy musimy jej słuchać?
> Język staro-cerkiewno-słowiański. Z pamiętnika polonisty… – dlaczego studenci I roku polonistyki musieli uczyć się języka sprzed 1000 lat?

WYWIADY

> “Mistrz gry to nie bajarz”. Dzień Mistrza Gry – czym są gry fabularne, jaka jest w nich rola mistrza gry, że ma on swoje święto. Opowiada Aleks Daukszewicz z Lans Macabre.
> Nić opowieści – o sztuce opowiadania. Wywiad – kim jest opowiadacz, jaką siłę ma opowiadanie i czy jest do życia potrzebne. Opowiada Agnieszka Ayşen Kaim z Grypy Studnia O.
> Trochę artysta, trochę rzemieślnik. O pracy grafika. Wywiad – wywiad z graficzką, Dominiką Krogulską-Nowicką, o pracy grafika nad książką.
> Połączyć potrzeby czytelnika z dbałością o księgozbiór – o pracy bibliotekarza. Wywiad – rozmowa z Joanną Łapińską o fascynującej pracy bibliotekarza oraz znaczeniu koloru włosów.
>

LEKCJE

> Lalka – powieść miłosna, w której nikt nikogo nie kocha
Lekcja 1: W poszukiwaniu głosu Izabeli
Lekcja 2: Izabela mówi o sobie
Lekcja 3: Jak nie kochali się Izabela i Stanisław
> W jaki sposób mówimy: akcent, intonacja, dykcja
Lekcja 1: Akcent w języku polskim
Lekcja 2: Intonacja w języku polskim
Lekcja 3: Wymowa w języku polskim

TEMATY CYKLICZNE

> #kartkazesłowami – akcja zachęcająca do wysyłania kartek: na święta, z okazji i bez okazji. Razem z WymyślaAnki i MaupStore podpowiadamy, jak uatrakcyjnić taką kartę
> Nazwa(x) – cykl z przykładami i omówieniem ciekawych nazw firm i marek. W artykule znajdują się odnośniki do poszczególnych nazw

MOJE WIANKI

> Klub Księżycowej Bransoletki – o serii dla dziewczynek, którą kiedyś napisałam
> Biografie: papież Franciszek i Robert Kubica – o dwóch (a właściwie trzech) biografiach ciekawych ludzi, skierowanych do młodych czytelników
> Nadchodzą Święta. Opowieści. Kolędy. Ciekawostki – o książce na Adwent i Boże Narodzenie, w której w prosty i ciekawy sposób wytłumaczone są tradycje, historie i obrzędy związane z tym czasem
> Naukowe wianki – bibliografia moich tekstów naukowych
> “Jestem kim nie jestem”. Żeromski i Masłowska na zakręcie – artykuł naukowy o dwóch dramatach, które dzieli 100 lat, a łączy temat tożsamości
> Teologia symbolu w hymnach św. Efrema – artykuł naukowy o tym, jak w IV wieku św. Efrem językiem poezji głosił bardzo ortodoksyjne prawdy o Bogu

WPRAWKI JĘZYKOWE

> Mój językowy świat – pytania, które pomagają odnaleźć językową tożsamość
> Metaforyczne bingo – zabawa w bingo z metaforami