Biografie: papież Franciszek i Robert Kubica
Najprzyjemniejsze w pisaniu biografii kogokolwiek jest znajdowanie informacji, o których mało kto wie. Gdy nie ma możliwości porozmawiania z osobą, o której się pisze, pozostaje wnikliwe czytanie innych biografii i wirtualne wertowanie stron w Internecie.
Ale jeszcze przyjemniejsze jest pisanie o ludziach, którzy są warci tego, by o nich jak najgłośniej mówić. W świecie, w którym tak często celebryci są znani z tego, że są znani czytanie o rzeczywistym wysiłku, pracy nad sobą, pracy dla innych podnosi na duchu. Najważniejsze, by robić swoje.
To robienie swojego mimo przeciwności, z wytrwałością godną podziwu jest cechą wspólną obu postaci, których biografie dla dzieci miałam przyjemność napisać.
Papież Franciszek
Nie wiadomo, co o nim myśleć. Tak jak o jego imienniku, św. Franciszku. A to po prostu zwyczajny człowiek, który odkrył swoje powołanie, w tym przypadku do bycia księdzem w Kościele Katolickim, i konsekwentnie idzie tą drogą. Warto o nim czytać dzieciom i pokazywać, że wierność wartościom, które się wybrało i w które się wierzy jest lepsze od miotania się między różnymi ścieżkami, byleby tylko zadowolić innych. O tym dowiecie się z książki Papież Franciszek. Biografia dla dzieci. (A dla dorosłych polecam już nie moją książkę, ale w temacie: kard. Konrad Krajewski, Zapach Boga, z której swoje honorarium ks. kardynał przekazuje w całości na Zupę na Plantach).
Robert Kubica
Jego historia nadaje się na książkę, film, serial i chyba współczesną rzeźbę abstrakcyjną… W każdym razie im więcej dowiadywałam się o Kubicy, tym większy miałam wobec niego szacunek. Nie dziwię się, że Michał Gutowski i Aldona Marciniak nadali swojej o nim książce tytuł Niezniszczalny. Serio, ten człowiek jest jak Feniks powstający z popiołów. I jestem pewna, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. I znów: konsekwencja, pasja, wierność swojej drodze. Może tylko mało wychowawczy przykład, bo Robert Kubica rzucił szkołę średnią na rzecz motorsportu, ale źle na tym nie wyszedł, a na swojej robocie zna się świetnie.
Książkę Robert Kubica. Wyścig życia napisałam z Marcinem Słońskim. Chcieliśmy w niej nie tylko pokazać niesamowitą historię Roberta Kubicy, ale również przybliżyć dzieciakom, jak funkcjonuje Formuła 1 i cały świat wyścigowy oraz rajdowy (bo to dwa różne sporty i nie należy ich mylić!). Kiedyś wydawało mi się, że nie ma frajdy w oglądaniu, jak jacyś goście ciągle jeżdżą w kółko. Myliłam się. To jednak jest ciekawe, tylko trzeba choć trochę wiedzieć, jak działa Formuła 1 i w ogóle motorsport.
Recenzje:
Biografia podróżnicza
Bo książka Wędrówki chłopca z Wadowic to właściwie nie biografia, a książka o podróżach papieskich św. Jana Pawła II. Ciekawie ilustrowana, ze zdjęciami i wieloma interesującymi informacjami. Starałam się pokazać jak najwięcej z różnorodności tego świata, ale również fenomen podróży papieskich i ich wpływ na życie ludzi w odwiedzanych państwach. A był on niemały.