fbpx

O mnie

Mam na imię Agnieszka i lubię słowa. A one mnie.
Słowa tak mnie zafascynowały, że poświęciłam im dziewięć lat studiów literaturoznawczych i siedem teologicznych.

Fot. Marta Żurawska

Słowami zajmuję się do dziś na wiele różnych sposobów.
Czytam, piszę, wymyślam, redaguję, czasem robię korekty. Najbardziej lubię pierwsze trzy czynności. Dwie pozostałe uczą mnie pokory wobec słowa.

Jestem historykiem literatury, redaktorem, autorem, a praca z różnymi tekstami pokazała mi, że świadome używanie języka może otworzyć wiele drzwi – do zrozumienia, relacji, wiedzy, sztuki. Język nie jest elitarny, jest dla każdego. Pokazuję więc, jak wykorzystać to, co oferuje nam język i literatura, by móc się lepiej komunikować w sferze prywatnej i zawodowej. Lubię również obalać różne mity dotyczące języka i literatury.

To, w jaki sposób stajemy się użytkownikami języka, obserwuję na bieżąco na przykładzie moich dzieci. Uczę się też języka zwierząt, próbując dogadać się z moimi kotami. No i oczywiście poznaję tajniki języka w relacji, usiłując rozmawiać o emocjach i uczuciach z moim mężem.

Jestem zawsze nie stąd. Dziewczyna z Podlasia, której przodkowie przyjechali tam z Mazowsza, z ojca wielkopolanina, z wyboru warszawianka. I zazwyczaj słyszę, że ani ja “tutejsza”, ani warszawianka,
a już na pewno nie wielkopolanka.

Gdy mój umysł potrzebuje oczyszczenia, idę popatrzeć na rzekę, poczytać albo powspinać się.

Oczywistości i nieoczywistości języka niezmiennie mnie fascynują.
Dlatego piszę ten blog ku pożytkowi tych wszystkich,
którzy chcą być świadomymi użytkownikami słowa.

Agnieszka Skórzewska-Skowron

Zdjęcie kota, bo jak wiadomo, koty w Internecie mają magiczną moc przyciągania uwagi.