fbpx
 • Kochasz czytać książki, ale czasem pytasz siebie, po co odhaczasz kolejne pozycje na liście?
 • Należysz do klubu książki, lubisz wasze dyskusje nad fabułą i bohaterami, ale coraz bardziej ciekawi Cię, w jaki sposób autor tak fantastycznie lub tak słabo opisał historię?
 • Jesteś ciekawa… siebie i zastanawiasz się, dlaczego ostatnia przeczytana książka wprawiła Cię w zachwyt, a inna totalnie rozczarowała?

Z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyłam
Szkołę Świadomego Czytania

CZYM JEST ŚWIADOME CZYTANIE?

Najkrócej mówiąc, to takie czytanie, w którym nie zatrzymujemy się tylko na wartkiej akcji, trudnym temacie, ciekawych bohaterach czy pięknym języku, ale sprawdzamy, co takiego zadziało się w tekście i we mnie, że zareagowałam na niego tak a nie inaczej.

Więcej na ten temat pisałam w artykule

Chcesz tak czytać?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Co zyskasz dzięki Szkole Świadomego Czytania?

 • Zrozumiesz swoje reakcje na książki i rozmaite teksty, wychodząc poza schemat „podoba mi się / nie podoba mi się”.
 • Nauczysz się zadawać pytania tekstowi, czytając go jako partner, a nie wyznawca czy wróg.
 • Zyskasz przyjemność nie tylko z czytania, ale i rozumienia.
 • Wzmocnisz swoją uważność na manipulację, która czai się nie tylko w prasie, ale i beletrystyce.
 • Zobaczysz inną perspektywę pozostałych uczestników.
 • Poznasz siebie z zupełnie nowej strony.

A w dodatku:

 • Zaczniesz uważniej przyglądać się temu, jakie książki kupujesz i… możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy (a właściwie sporo, patrząc na rosnące ceny).
 • Świadome czytanie to również większa umiejętność docierania do wartościowych informacji, oddzielania ich od szumu informacyjnego. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas.
 • Świadome czytanie wspiera podnoszenie kompetencji zawodowych i zapamiętywanie najważniejszych treści, które mogą przydać Ci się później.

Zaczniesz czytać bardziej!

Uczestniczki Szkoły Świadomego Czytania 

Tak naprawdę to po każdej edycji odkrywam, dzięki uczestniczkom, kolejne korzyści płynące ze Szkoły Świadomego Czytania. Na przykład takie, o jakich napisała Joanna.

A może pomyślałaś: „Chciałabym, ale nie mam czasu”? Poczekaj:

 • to nie jest klub książki! Nie czytamy całych książek ani nawet rozdziałów, tylko krótkie teksty, które dasz radę przeczytać, nawet jeśli jesteś zajętą osobą;
 • jeśli ominiesz spotkanie, otrzymasz ode mnie notatki i na spokojnie rozpracujesz temat we własnym zakresie;
 • szkoła w wersji podstawowej to tylko 6 spotkań. Nie są to studia podyplomowe, ale zapewniam, że czeka Cię mnóstwo radości, olśnień i odkryć, które zostaną z Tobą na zawsze. Jeśli chcesz więcej, możesz wziąć udział w przedłużonej wersji programu, trwającej 11 tygodni.

Aby dołączyć do Szkoły Świadomego Czytania, nie musisz być po filologii i znać się na środkach stylistycznych. Wystarczy, że lubisz czytać!

Co otrzymujesz w ramach Szkoły Świadomego Czytania?

Chcesz zobaczyć fragment Ćwiczeniownika?

Skąd pomysł na Szkołę Świadomego Czytania?

Będziemy spotykać się co poniedziałek o 10.30 lub 18.30.

Chcesz wiedzieć pierwsza o przedsprzedaży i bonusach? Wskakuj na listę osób zainteresowanych świadomym czytaniem – raz w miesiącu, w nowiu, wysyłam newsletter dotyczący świadomego czytania. Dla subskrybentów przewidziałam też atrakcyjne rabaty na udział w programie.

*Zapisując się na listę zainteresowanych autentycznym pisaniem, zgadzasz się na przesyłanie Ci przez Wianki Słów newslettera w nowiu, materiałów edukacyjnych i marketingowych oraz ofert sprzedażowych związanych ze świadomym czytaniem, a także comiesięcznego ogólnego newslettera w pełni Wiankołaki. Akceptujesz politykę prywatności.

Możliwa jest płatność w 3 lub 4 ratach. Miejsce w programie gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 100 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni wynosiła 800 zł/1000 zł.

Ile jest uczestniczek w grupie?

Minimum 3, maksimum 5.

Jakie są dokładne terminy warsztatów tej edycji?

Program podstawowy

 • Warsztat 1: 9 września
 • Warsztat 2: 16 września
 • Warsztat 3: 23 września
 • Warsztat 4: 30 września
 • Warsztat 5: 7 października
 • Warsztat 6: 14 października

Kontynuacja programu:

 • Warsztat 7: 21 października
 • Warsztat 8: 28 października
 • Warsztat 9: 4 listopada
 • Warsztat 10: 18 listopada
 • Warsztat 11: 25 listopada
Kiedy otrzymam materiały do warsztatu?

Ćwiczeniownik do programu podstawowego otrzymasz zaraz po wpłacie zaliczki/I raty/całości (w zależności od opcji płatności, jaką wybierzesz). Materiały do warsztatów w programie rozszerzonym będziesz otrzymywać 7 dni przed każdym warsztatem.

Kiedy mogę zrealizować bonusową sesję 1:1?

Po zakończeniu programu podstawowego, czyli po 6. warsztacie. Umówimy się na dogodny termin.

Czy jeśli nie będzie mnie na warsztacie, będę mogła przyjść do drugiej grupy, żeby go odrobić?

Tak, jeśli będzie to ten sam temat i pozostałe uczestniczki zgodzą się na Twoją obecność. Muszę jednak wiedzieć o tym wcześniej.

Czy jeśli mi się nie spodoba, będę mogła zrezygnować z programu po pierwszym warsztacie?

Oczywiście. Masz 14 dni na odstąpienie od umowy. Jeśli w tym czasie nie zostanie przeprowadzony żaden warsztat, otrzymasz zwrot opłaty w całości. Po pierwszym warsztacie otrzymasz zwrot pomniejszony o cenę pojedynczego warsztatu: 100 zł. Dotyczy to sytuacji, gdy opłata za program została wniesiona w terminie 14 dni lub mniej przed terminem pierwszego warsztatu.

Co jeśli zapłacę za program, ale z przyczyn zdrowotnych lub zawodowych nie będę mogła wziąć w nim udziału, a minął już czas na odstąpienie od umowy?

Wystarczy, że do mnie napiszesz. Znajdziemy dobre dla nas rozwiązanie.

Chcesz się upewnić, że to na pewno dla Ciebie?

Możemy się spotkać na bezpłatnej, 15-minutowej konsultacji, żeby sprawdzić, czy to jest coś, co Ci pasuje. Zobacz wolne terminy i zapisz się na bezpłatną rozmowę.

Badać to, jak czytamy, znaczy badać, jak działa nasz umysł – jak sprawdza, czy dane twierdzenie jest prawdziwe, jak zachowuje się w stosunku do innego umysłu (to jest umysłu autora) ponad czasem i przestrzenią. Oto nasze główne zajęcie: będziemy obserwować samych siebie podczas lektury (próbowali odtworzyć, co czuliśmy przed chwilą, gdy czytaliśmy). Czemu mielibyśmy to robić? Ano, ta część umysłu, która czyta opowiadanie, jest zarazem częścią czytającą świat – może nas zwodzić, ale możemy ją trenować, żeby była sprawniejsza; można ją zaniedbać, a wtedy staniemy się bardziej podatni na wpływy lenistwa, agresji, materializmu, lecz można ją też reanimować i wówczas przemieni nas ona w dociekliwszych, ciekawszych, uważniejszych czytelników rzeczywistości.

George Saunders, “Kąpiel w stawie podczas deszczu”, Kraków 2022, s. 16-17.