fbpx
Jak napisać życzenia
Artykuły,  Język,  Kultura,  Z życia wzięte

Jak napisać wyjątkowe życzenia – przewodnik dla zdesperowanych

Nerwówka zaczyna się dwa tygodnie przed świętami albo dzień przed uroczystością. Pustka w głowie i wierszyki w Internecie. Co więc zrobić, żeby napisać wyjątkowe życzenia, które nie utoną w morzu wesołych świąt i wszystkiego najlepszego? Co z wierszykami i innymi rymami? Czy życzenia są w ogóle potrzebne?

Żeby napisać wyjątkowe życzenia, warto czuć sens tego typu działania. W uchwyceniu tego sensu może Ci pomóc informacja, skąd w ogóle wzięły się życzenia, co mają wspólnego z klątwą i dlaczego nadal są takie ważne.

Nie dostaniesz tu gotowców, za to pokażę Ci, co pomaga w napisaniu dobrych życzeń i z czego możesz skorzystać, by takie powstały. To rady przydatne na każdą okazję.

Życzenia i klątwy, czyli dwie strony tego samego działania

Zanim w ruch pójdą długopisy czy klawisze na klawiaturze, warto uświadomić sobie, co właściwie robimy, pisząc życzenia. Naszym przodkom język służył do komunikowania się i miał jednocześnie moc stwarzającą (pisałam o tym tutaj).

Wypowiadanie życzliwych słów działać miało jak zaklęcie i przynosić to, co zostało wypowiedziane. Rewersem tego była klątwa. Tak jak wierzono w dobrą moc życzeń, tak samo również wierzono w moc klątwy. Dlatego również zalecano ważenie słów, by nie wypowiedzieć czegoś niepotrzebnego. Z tego również powodu, paradoksalnie, według przysłowia mowa jest srebrem, ale milczenie złotem.

Jaki z tego wniosek dla nas, żyjących w XXI wieku? Wbrew pozorom to przekonanie o ważności wypowiedzianego słowa wciąż jest bardzo silne. Świadczą o tym chociażby inwektywy lub powiedzenia w stylu “pies go drapał”. No i oczywiście lęk przed zapeszeniem i trzymanie pewnych rzeczy w tajemnicy w związku z tym.

JAK NAPISAĆ WYJĄTKOWE ŻYCZENIA?

Po pierwsze: relacja, a życzenia

Kiedy stajemy przed problemem, jak napisać życzenia, w dodatku wyjątkowe, warto zastanowić się nad relacją z osobą, którą swoim dobrym słowem chcemy obdarować.

Tak, słowo też jest darem, skoro kreuje rzeczywistość. Im nasza więź jest silniejsza, tym łatwiej. Wiemy bowiem, czego pragnie dana osoba, co jest dla niej ważne i czym możemy sprawić jej przyjemność.

Przy czym więzy rodzinne wcale nie muszą świadczyć o tej bliskości. Singielki po trzydziestce mogą nie ucieszyć życzenia zatroskanych ciotek szybkiego znalezienia męża. Układając zatem życzenia urodzinowe, imieninowe, z okazji ślubu czy rocznicy ślubu, uzyskania tytułu zawodowego lub naukowego, należy się po prostu zastanowić, co tak naprawdę ucieszyłoby obdarowywanego. A zastanawianie się nad tym potrafi wiele dodać naszej relacji.

W ramach akcji #kartkazesłowami (o której więcej na końcu tekstu), w jej walentynkowej odsłonie zaproponowałam trochę inną formę życzeń, która sprawdzi się zwłaszcza w relacji z bliską nam osobą. Co można napisać zamiast Życzę Ci…? Sprawdź w artykule Przez słowa do serca.

Im dalsza relacja i luźniejsze więzi, tym życzenia mogą być mniej osobiste.

Najprościej życzyć:
– szczęśliwego życia;
– żeby to, co [osoba] robi dawało poczucie szczęścia;
– życzliwych ludzi wokół;
– miłości w życiu.

A jeśli szukasz czegoś oryginalniejszego, zajrzyj do drugiej porady.

Po drugie: cytaty są dobre na wszystko, również na życzenia

No dobrze, bliska czy nie relacja, analiza psychologiczna i potrzeb wykonana, w głowie dalej pustka, a życzenia napisać trzeba. I tu z pomocą spieszą ci, którym słowa przychodzą łatwiej. Zawsze można sięgnąć do cytatu i do niego odwołać się w dalszej części życzeń.

Cytat jest bardzo łatwym sposobem na stworzenie oryginalnych życzeń. Poza tym są bezpieczne i nadają się właściwe na każą okazję i dla każdej osoby. Zwłaszcza, gdy znamy kogoś mniej i nie chcemy popełnić gafy; gdy chcemy napisać życzenia dla osoby znanej; gdy chcemy na kimś zrobić wrażenie. Wówczas pod dobrze dobranym cytatem wystarczy już tylko napisać: Wszystkiego najlepszego z okazji … życzy …

Gdzie szukać dobrych cytatów do życzeń?

Oczywiście pomocną dłoń wyciągnie do nas zawsze Internet. Wpisane w przeglądarkę hasło miłość/szczęście (czy jakikolwiek inny temat) i cytat przeniesie nas do wielu wartościowych stron z ciekawymi cytatami. Ja na potrzeby tego wpisu przygotowałam 27 cytatów na 8 różnych okazji.

Warto też jednak podczas codziennych lektur zwracać uwagę na co ładniejsze zdania dotyczące natury szczęścia, miłości, przyjaźni, życia i po prostu je sobie zapisywać. Będziemy potem błyszczeć na tle kartek z cytatem z Małego Księcia.

Innym sposobem na oryginalny cytat jest wykorzystanie popularnego na Facebooku łańcuszka. Sięgamy po pierwszą z brzegu książkę i otwieramy na chybił trafił, a pierwsze napotkane zdanie staje się naszym cytatem, o czym możemy zresztą poinformować. Oczywiście nie przesadzajmy z tą metodą i nie bierzmy jej tak dosłownie, bo to może się skończyć niezbyt przyjemnie, w zależności od naszych lektur.

Jeśli nie dosłowny cytat, to może parafraza?

Pozostańmy przy wspomnianym najsłynniejszym cytacie z Małego Księcia, bo na jego przykładzie pokażę kolejną życzeniową zabawę z cytatem, czyli parafrazę. I zamiast już oklepanego “kochać, to patrzeć w tym samym kierunku”, piszemy na ślubnej kartce: “życzę Wam, żeby Wasze oczy i serca były cały czas zwrócone w jednym kierunku“, czy coś w tym stylu. W ten sposób można naprawdę stworzyć wiele oryginalnych życzeń i nawet za specjalnie się nie wysilić.

O ile cytaty o miłości, przyjaźni itp. można z łatwością znaleźć w zbiorach wierszy czy na różnych stronach w sieci, o tyle z tymi religijnymi, nawiązującymi do świąt, jest już trudniej.

Podpowiem, że tu z pomocą może przyjść: Pismo Święte, cytaty z Ojców Kościoła i świętych, fragmenty modlitw z nabożeństw czy brewiarza (również do znalezienia w Internecie, jeśli ktoś nie ma świętych ksiąg pod ręką).

Po trzecie: odmiana, synonimy, słowotwórstwo – życzenia na różne sposoby

Sięgnięcie po synonimy nie dość, że pomoże nam napisać wyjątkowe życzenia, to jeszcze wzbogaci nasze słownictwo przy okazji. Tu polecam świetną stronę synonimy.pl. Wystarczy wpisać słowo, dla którego synonimu poszukujemy i wyskakuje nam od kilku do kilkunastu opcji. Oto wynik wyszukiwania synonimów dla słowa “szczęście”:
1. pomyślność, powodzenie, sukces, fortuna, eudajmonia, podn. błogosławieństwo, wena, fart, łaska/ uśmiech losu, szczęśliwe zrządzenie losu
2. szczęśliwość, błogostan, zadowolenie, radość, rozradowanie, rozkosz, upojenie, uniesienie, ekstaza, idylla, sielanka, spokój ducha, wewnętrzny spokój, pogoda wewnętrzna, stan błogości.


I tak, zamiast “życzę Ci szczęścia”, piszemy “niech los stale obdarza Cię swoim najszczerszym uśmiechem”. Voilà!

Podobnie rzecz ma się z odmianą danego słowa czy wyrażenia. “Wszystkiego najlepszego” zamieniamy na “wszystkiego, co przyniesie Ci szczęście, “wszystkiego, co uczyni Cię szczęśliwym”.

Słowotwórstwo to, przyznaję, wyższa szkoła jazdy. Można łączyć, przetwarzać. Raczej na bieżąco, gdy czas goni, trudno się wymyśla takie nowe słowa (no chyba że ktoś ma do tego talent). Jednak w chwilach relaksu, w łazience czy podczas zmywania do głowy mogą nam przyjść najróżniejsze pomysły leksykalne, jeśli tylko wcześniej nastawimy odpowiednio swój umysł i damy myślom płynąć. Przydaje się wówczas coś do utrwalenia*.

* Pewien profesor uczulał nas, żeby zawsze przy łóżku mieć kartkę i długopis, bo potem można żałować, że się nie zapisało tych twórczych myśli, które przychodzą do głowy tuż przed snem. Problem w tym, iż trochę to przeszkadza w ostatecznym zaśnięciu.

Po czwarte: złóż życzenia poetycko

Specjalnie nie użyłam słowa “wiersz”. Mam wyjątkową alergię na kiepskie życzeniowe rymowanki. Już wolę tradycyjne “wszystkiego najlepszego”. Ale sama w sobie użycie poezji jako życzeń nie jest złe. Gdy zaś trudno ułożyć sensowny krótki wierszyk, żeby nie kojarzył się z rymami częstochowskimi, można sięgnąć po kilka ciekawych form poetyckich.

W życzeniach bardzo dobrze sprawdzają się na przykład limeryki, czyli żartobliwe wiersze o ściśle określonej budowie. Ich wymyślenie zabiera dłuższą chwilę, ale efekt daje satysfakcję piszącemu i zadowolenie czytającemu. Jak tworzy się limeryki przeczytacie tutaj. Inną zabawną formą są lepieje, wymyślone przez Wisławę Szymborską.

Po piąte: szukaj cech charakterystycznych, czyli jak okazja wpływa na życzenia

Chodzi tu nie tyle o cechy charakterystyczne osób, którym składamy życzenia, ile o charakter okazji.

  • Urodziny: wszelkie życzenia związane z dobrym życiem, szczęściem, marzeniami, a także podkreślanie wyjątkowych cech jubilata.
  • Imieniny: nawiązanie do imienia solenizanta – świętego lub jakiejś znanej osoby
  • Ważne wydarzenie: podkreślanie, jak dane wydarzenie (na przykład uzyskanie dyplomu) wpłynie na przyszłość tej osoby.
  • Święta: znalezienie jednego czy dwóch słów opisujących istotę święta i koncentrowanie życzeń wokół tego.

Po co składać życzenia?

Są ludzie, którzy nie lubią składania życzeń ani ich przyjmowania. W większości przypadków niechęć bierze się z bezrefleksyjnego charakteru życzeń. I faktycznie, kiedyś po prostu wypadało składać życzenia i nie do pomyślenia było, by 29 czerwca nie złożyć ich wszystkim Piotrom naokoło, a 24 grudnia Ewom. Życzenia bożonarodzeniowe czy wielkanocne były wręcz obowiązkiem podczas spotkań w tym czasie. Jednak kiedy świadomość sprawczej mocy słów zanikła, ulotniło się również zaangażowanie, a pozostał zwyczaj, który coraz częściej jest zapominany.

Dlatego warto czasem trochę się wysilić, żeby wyjść po tradycyjne dwa słowa. Zwłaszcza dotyczy to osób, z którymi mamy bliskie relacje lub na którym nam zależy. Jednocześnie w czasach, w których skarżymy się na osłabienie więzi społecznych, warto docenić nawet te najprostsze formy, zapisywane na tablicy lub w komunikatorze. Ja akurat jestem wdzięczna każdej osobie, która wysłała choćby najkrótsze życzenia. Sama wiem, jak w pośpiechu i codzienności łatwo przegapić datę, nawet mimo przypominajki od Facebooka.

Pamiętajmy też, że życzenia nie są dla nas – to dar dla drugiej osoby. Nawet najśmieszniejsze wierszyki, w których życzeniobiorca jest wyśmiewany, gdzie podkreśla się jego wady, nie sprawią mu przyjemności. To samo dotyczy szablonowych życzeń wysyłanych do wszystkich z książki adresowej. O ile w korespondencji między firmami ma to sens, o tyle w przypadku, gdy adresatem jest konkretna osoba, warto dodać na początku imię, żeby ten szablon spersonalizować. Choć zajmuje więcej czasu, to prowadzi do nawiązanie relacji, a nie jest tylko odbębnieniem obowiązku.

Nie będę podawać żadnych konkretnych życzeń. Mogę Was jednak wspomóc w rozmyślaniach, jak napisać życzenia, dorzucając pdf z kilkudziesięcioma cytatami na różne okazje.

Możecie też zajrzeć na teksty na stronie związane z akcją #kartkazesłowami. Po wpisaniu tego hasztagu w wyszukiwarce na stronie, pojawią się wszystkie teksty. Razem z Anią i Karoliną pokazujemy: jak zrobić prostą, ale efektowną kartkę, jak ładnie napisać życzenia i co w ogóle napisać. Gorąco polecam!

Powodzenia i jestem ciekawa Waszych wyjątkowych życzeń.

Wyłączyłaś/wyłączyłeś wyskakujące okienko, a chcesz otrzymać e-mail z 2 ćwiczeniami na rozpisania, by tworzenie życzeń było łatwiejsze?

Proszę bardzo. Wystarczy, że poniżej zostawisz swój e-mail.

Fot. Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *