fbpx
Wrzenie Świata nazwa
Nazwa(x): dobre nazwy firm i marek,  Tematy cykliczne

Nazwa(x): Wrzenie Świata

Księgarnia Wrzenie Świata to kolejne miejsce i nazwa doskonale oddające sens, klimat i przeznaczenie. Sami o sobie piszą tak:

“Wszyscy o wszystkim mało wiemy”
Żeby wiedzieć więcej, człowiek chwyta się różnych sposobów. Jednym z nich jest reportaż.
Został wynaleziony po to, żeby jaki najwięcej ludzi zrozumiało innych ludzi.
Żeby jak najwięcej ludzi zrozumiało drugiego człowieka. Ponieważ reportaż (a z nim literatura faktu) jest naszą pasją…

www.wrzenie.pl

Tę księgarnio-kawiarnię założyli w Warszawie wybitni polscy reportażyści Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman oraz Paweł Goźliński, dziennikarz. Wzięła się z potrzeby podzielenia się książkami z literaturą faktu w przyjemnej przestrzeni z kawą, herbatą i winem. (O czym opowiada w wywiadzie Mariusz Szczygieł).

Mamy więc mnóstwo książek z reportażami, biografii, autobiografii, książek historycznych i trochę beletrystyki, w centrum, a jednocześnie na uboczu, gdzie można w spokoju i dobrej atmosferze poczytać. W tym jednym miejscu obserwujemy, jak świat wrze. Zmienia się. Wybucha. Transformuje. Pyta. Odpowiada (lub nie). Pokazuje. Odkrywa. Spokojne centrum niespokojnego. Taki trochę paradoks w każdym wymiarze.

We Wrzeniu Świata spokój jest pozorny, bo spotkanie z drugim, bardzo realnym człowiekiem przez tekst reporterski najczęściej wybija z ustalonego rytmu. Każe zmienić tempo. A że te opowieści są różne, to i tempo co chwila się zmienia, a świat wrze nieustannie.

W dodatku na przeciwko znajduje się (również należący do tego przedsięwzięcia) Faktyczny Dom Kultury, w którym odbywają się spotkania z autorami, dyskusje, warsztaty. Ta woda gotuje się nieustannie.

(Lista niezłych nazw i odnośniki do tekstów o nich).

Zdjęcie: Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *