fbpx
Nazwa(x): dobre nazwy firm i marek,  Tematy cykliczne

Nazwa(x): -nomia

Tym razem o nazwach z końcówką -nomia, która to odsyła do… No właśnie, do czego?

Końcówka -nomia pochodzi od greckiego słowa νόμος (nómos) oznaczającego zwyczaj, prawo, zarządzanie. Jego rdzeń wywodzi się zaś od greckiego νέμω (némō), czyli rozdzielam, kieruję, rządzę, prowadzę. Wszystkie te znaczenia mamy w wyrazach z owym sufiksem. Taka na przykład ekonomia to zarządzanie domem, zaś antynomia to sprzeczność praw.

Gdy myślałam o nazwach firm i marek z tą końcówką, miałam w głowie Jadłonomię i Życionomię.

Jadłonomia to nazwa książki, bloga i marki Marty Dymek, znanej w kraju i za granicą ze świetnych przepisów kuchni wegańskiej. Jadło, czyli dawne pożywienie lub jedzenie jako czynność, plus -nomia. W tym zestawieniu może chodzić o zasady, prawa jedzenia, ale również o pewne określone zarządzanie jedzeniem – tak by nie jeść mięsa ani produktów odzwierzęcych. Poszukałam, co sama autorka mówi na ten temat i znalazłam wytłumaczenie pasujące do tego drugiego odczytania: “Miało się kojarzyć zarówno z jedzeniem, jak i pewną jego ekonomią, zrównoważoną kuchnią wegetariańską“. Jadłonomia kojarzy się też z jadłodajnią, a więc miejscem rozdzielania posiłków.

Życionomia to nazwa cyklu podcastów przygotowywanych przez Marię Cywińską i Radka Teklaka. Sami autorzy definiują swoje działanie jako “gadanie o życiu, wszechświecie i całej reszcie”. Życionomia byłaby zatem zbiorem pewnych praw dotyczących szeroko pojętego życia, a chyba bardziej swego rodzaju wizją życia, czyli sposobem zarządzania nim. Autorzy raczej nie przypisują sobie prawa do zarządzania czyimkolwiek życiem poza swoim, a opowiadają o nim wyjątkowo ciekawie i z wielką swadą. Na przykład w odcinku siódmym mówią o tym, jak zaprzyjaźnili się ze słowem i z pisaniem – bardzo mnie to urzekło.

Inne ciekawe nazwy firm i marek znajdziecie tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *