fbpx

Znajdź słowa, które pasują

Agnieszka Skórzewska-Skowron Wianki Słów

Mam na imię Agnieszka i chcę zaprosić Cię na lekcje polskiego po godzinach.

Literatura, język i kultura to moja praca i pasja – dzielę się więc tym, co wiem i tym, co mnie fascynuje.

Mimo trudności, zaprzyjaźniłam się ze światem słowa – prywatnie i zawodowo.

Też chciałbyś takie przyjaźni?

Jesteś ciekawa, jak to zrobiłam?

Dzięki pracy z różnymi tekstami, jako historyk literatury, teolog, autor, korektor i redaktor, przekonałam się, że słowem można wyczarować wiele. Język zaś nie jest elitarny, jest dla każdego.
Można go porównać do łąki, na której rośnie wszystko, a my tylko wybieramy odpowiednie rośliny, by upleść z nich taki wianek, jaki chcemy.

Czy daltonista może upleść piękny, różnokolorowy wianek?

Czy dyslektyk może uczyć o literaturze i języku?

Każdy z nas posługuje się językiem, tak jak każdy z nas oddycha. Robimy to bezrefleksyjnie i naturalnie, a zaczynamy się nad tym zastanawiać, gdy brakuje nam oddechu i słów.

Kolory rozróżniam, ale mam problem z zamienianiem liter, niewidzeniem błędów ortograficznych, ze złym ocenianiem odległości.

Tak, mam zaburzenia dyslektyczne. Czy to mnie powstrzymuje przed tym, co robię?

Nie, ponieważ nauczyłam się, jak inaczej mogę pracować ze słowami. Po mojemu. Wiem, co mi pomaga. Wiem, co jest nie dla mnie.

Zamiast uczyć się na pamięć – chciałam zrozumieć. Pytałam: dlaczego?

A Ty? Czy wiesz, co pomaga Tobie w sprawnym posługiwaniu się słowem?

Chcę Ci pokazać, że Ty również potrafisz mówić i pisać tak, żeby zakomunikować dokładnie to, co chcesz. W każdym obszarze życia. Nawet jeśli nie byłeś orłem na lekcjach polskiego i wydaje Ci się, że trzeba mieć dar na miarę wieszczów. To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy nieco praktyki.

Nie jest to blog o poprawności językowej ani o kreatywnym pisaniu, językoznawstwie czy literaturoznawstwie.

Jednak każdy z tych tematów może pojawić się na stronie.

To takie lekcje języka polskiego po godzinach. Za to jakie lekcje!
Chcę dać Ci narzędzia do tego, byś sam mógł wyrazić to, co chcesz, w każdej sytuacji, w jakiej się znajdujesz – prywatnej i zawodowej. Żebyś nie musiał ciągle sięgać po pomoc z zewnątrz. Żebyś poczuł się w języku swobodnie.

Chcę wskazać Ci kierunek, w którym możesz podążać, ścieżki, które możesz wybrać, linki, strony, artykuły, z których dowiesz się jeszcze więcej na dany temat. Nie mam odpowiedzi na wszystkie pytania. Nigdy nie wyczerpię jakiegoś podejmowanego tu tematu do końca. Ale chcę Cię zaintrygować na tyle, byś zaczął działać, szukając odpowiednich słów do tego, co masz w głowie. Żebyś zaczęła i zaczął działać w słowie w zgodzie ze sobą.

Słowa są po to, by lepiej nam się żyło, kochało, pracowało. Gdy znamy zasady, na jakich działa język,  kiedy wiemy, co możemy wykorzystać z języka dla swoich celów, komunikowanie staje się o wiele prostsze.

Zachęcam Cię do tego, byś stał się
świadomym użytkownikiem języka.

Co znajdziesz na stronie?

Przede wszystkim artykuły, w których poruszam tematy dotyczące języka – posługiwania się nim w różnych sytuacjach życiowych. To tutaj bije serce Wianków słów. To tu zaczyna się Twoja podróż w poszukiwaniu słów. Możesz od razu przejść do spisu treści i zapoznać się z poruszanymi już tematami.

W Moich wiankach pokazuję to, co mi udało się upleść ze słów. Moje książki, artykuły naukowe (część z nich również do pobrania i przeczytania) – to, co zostało już wydane. Przy okazji zdradzam też nieco zakulisowych (a może lepiej: zaokładkowych) historii związanych z wydaniem książki.
Tu również chcę dzielić się tym, co uda mi się stworzyć teraz i w przyszłości. Takie pisanie do szuflady, tylko zamiast szuflady jest publiczna strona internetowa…

Wprawki językowe to miejsce, gdzie będzie można znaleźć ćwiczenia i zabawy językowe w formie plików do pobrania. Celem wprawek, jak sama nazwa wskazuje, jest nabranie wprawy w posługiwaniu się językiem.
Zajrzyj tam i sprawdź, co może Ci się przydać.

Zajrzyj również na fanpage Wianków Słów na Facebooku. Znajdziesz tam m.in.:
– poniedziałkowe nowości na stronie lub przypominajki wiankowe;
– SŁOWNY WTOREK, czyli krótka prezentacja na temat wybranego słowa – pochodzenie, ciekawostki, miejsce w języku i kulturze;
– CYTATEM W ŚRODĘ, kiedy dziele się cytatami z literatury, przeważnie klasyki, przypominając ważne słowa;
– czwartkowe dzielenie się wartościowymi artykułami, wydarzeniami, informacjami z kultury, literatury i języka.

“Mówić! Mówić! W środku i na zewnątrz, do siebie i do innych, opowiadać każdą sytuację, nazywać każdy stan; szukać słów, przymierzać je, ten bucik, który zmienia cudownie kopciuszka w królewnę. Przesuwać słowa jak żetony, którymi obstawia się pola w ruletce. Może tym razem się uda? Może się wygra? (…) Ten, kto nie nauczył się mówić, zostanie na zawsze uwięziony w pułapce”
Olga, Tokarczuk, Bieguni