fbpx
#kartkazesłowami

#kartkazesłowami: jak stworzyć dobre życzenia

Paradoksalnie najprostsze życzenia “Wesołych Świąt” są idealne na tę okazję. Boże Narodzenie to niewątpliwie święto radości. Niezależnie od tego, czy mają dla obchodzących wymiar religijny czy już tylko zwyczajowy. I niezależnie od tego, czy świętuje się samemu, w gronie rodziny, bliskich osób czy na wycieczce w Egipcie. Te same sposoby spędzania Świąt mogą łączyć się dla jednych z radością, dla innych z przykrością. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że ktoś nie obchodzi Bożego Narodzenia w tradycyjny sposób, a bardzo cieszy się z możliwości spędzenia chwili w spokoju i bez ludzi albo gdzieś na wyjeździe, kiedy jest to po prostu wspólny, oczekiwany czas bycia z sobą i dla siebie. Najdotkliwsza jest niemożność radowania się w taki sposób, jaki byśmy sobie życzyli.

Garstka rad

Radość, rodzina, pokój, pojednanie – to słowa, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Tym tropem możemy pójść, układając nasze świąteczne życzenia do kartek. Życzenia radości, spokojnego czasu z rodziną, pokoju wokół i w sobie, pojednania z innymi i ze sobą nigdy nie tracą na aktualności i można raczej w ciemno pisać je do każdego. (Chyba że ktoś akurat jest skłócony z połową świata i życzenia o pojednaniu odbierze jako przytyk…).

Dla mnie te Święta to przede wszystkim czas wielkiej radości i zachwytu z tego, że Bóg stał się Człowiekiem. I naturalne jest dla mnie, że w swoich życzeniach odnoszę się do tych emocji. Piszę o tym dlatego, że uważam, iż najlepsze życzenia to te, w których dzielimy się tym, co dla nas najważniejsze w danej okazji. Więcej pisałam na ten temat w ogólnym artykule o życzeniach. I to jest pierwszy i podstawowy “myk” ułatwiający pisanie życzeń. Jeśli wiemy, co dla nas ważne w świętach Bożego Narodzenia, to z chęcią będziemy tego życzyć innym.

Drugim ułatwiaczem są moje ulubione cytaty. Choć, wbrew pozorom, znalezienie dobrego, nieoklepanego cytatu wcale nie jest łatwe. Polecam po prostu kajecik i zapisywanie w nim sentencji na zaś. Oczywiście można też wrzucić hasło “cytaty na Boże Narodzenie” w wyszukiwarkę. I jak się już przebrnie przez pierwsze dwie strony wyników, znajduje się prawdziwe perełki.

Prawdziwą kopalnią cytatów są… piosenki. Jeśli chcemy stworzyć życzenia religijne – sięgamy do kolęd. Polskie kolędy są naprawdę wyjątkowe. Warto również poszukać inspiracji w ich dalszych zwrotkach (przeważnie każda kolęda ma więcej niż trzy czy cztery). A jeśli szukamy życzeń takich bardziej świeckich, zimowo-gwiazdkowych, to czym prędzej sprawdzamy teksty świątecznych hitów. Aczkolwiek nie każdy się nadaje do cytowania na kartce. Dobry zwyczaj (oraz prawo) nakazuje, żeby w przypadku cytatu, nawet w prywatnych życzeniach, podać jego autora albo tytuł utworu.

No i na koniec coś pomiędzy. Wybieramy cytat, a potem piszemy go własnymi słowami albo parafrazujemy albo szukamy synonimów itp. Cytat staje się wówczas inspiracją do stworzenia czegoś własnego.

Jeśli zaś szukacie gotowców, to zajrzyjcie do 10 kartek z dobrymi słowami, które dla Was przygotowałam. Korzystajcie. Cytaty są cytatami, z oznaczonymi autorami. Moje zaś teksty udostępniam do użytku prywatnego bezwarunkowo i bez konieczności oznaczania autora. (Przy okazji przypominam, że brak konieczności oznaczania autora nie oznacza przypisywania sobie jego autorstwa). Trzy inne cytaty bożonarodzeniowe znajdziecie również w linkowanym wyżej artykule o życzeniach.

Kiedy już wymyślicie swoje życzenia, napiszecie je ładnie na zrobionej (lub kupionej) kartce, dajcie koniecznie znać. Pochwalcie się na swoich profilach w mediach społecznościowych, oznaczając je #kartkazesłowami. Będziemy wówczas wiedzieć, że nie jesteśmy same w naszym kultywowaniu tradycji wysyłania kartek świątecznych. My, czyli Wianki słów, Maup Store i WymyślAnki.

Jeśli chcecie wiedzieć, o co chodzi w akcji #kartkazesłowami, zajrzyjcie do artykułu wstępnego.

WymyślAnki zrobiły świetny instruktaż i prosty do zrobienia oryginalnej kartki. Obejrzyjcie koniecznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *