fbpx
gołąb pocztowy Jak wysłać kartkę bez wychodzenia na pocztę
#kartkazesłowami

Jak wysłać kartkę świąteczną bez wizyty na poczcie

Są takie sytuacje, gdy zastanawiamy się, jak wysłać kartkę świąteczną bez wizyty na poczcie. Chcemy uniknąć kolejek, jesteśmy chorzy albo właśnie ogłoszono stan epidemii. Na szczęście żyjemy w takich czasach, że staje się to możliwe i nie musimy wpisywać w wyszukiwarkę hasła “hodowla gołębi pocztowych”.

Neoznaczek przez Internet

Przede wszystkim Poczta Polska daje nam możliwość zakupu znaczka przez platformę Envelo. Wchodzimy na stronę www.envelo.pl i już na stronie głównej wyświetla się nam, co możemy zrobić. I wcale nie potrzebujemy do tego wizyty na poczcie.

envelo znaczek przez internet

Możemy kupić znaczek lub znaczki, a nawet, za tę samą cenę, spersonalizować je, dodając tam własną grafikę (ta opcja jest możliwa tylko dla osób posiadających konto w Envelo – czyli trzeba się zarejestrować). Znaczek kosztuje tyle samo co ten tradycyjny, czyli w przypadku naszej kartki lub kartki w kopercie 3,30 zł. Płatność taka, jak w przypadku wszystkich zakupów internetowych: szybki przelew, blik, karta płatnicza.

envelo kup znaczek

Znaczek lub znaczki drukujemy później:
– bezpośrednio na kartce lub kopercie opcja dla cierpliwych, którzy chcą się bawić w dopasowywanie)
– na zwykłej kartce A4 – wtedy znaczek wycinamy wzdłuż podanych linii i naklejamy
– na kartce samoprzylepnej.
Znaczek ważny jest przez rok od zakupu i jeden neoznaczek można użyć jeden raz.

Do wysłania kartek świątecznych w wersji DIY potrzebujemy zatem: drukarki (koniecznie z opcją druku 300 dpi – tak, żeby możliwe było odczytanie kodu znaczka), kartki A4 i kleju.

envelo znaczek z własną grafiką

Obklejone neoznaczkami kartki wrzucamy po prostu do skrzynek na listy. I już.

neoznaczek
Tak wygląda neoznaczek gotowy do druku.

Z reporterskiego obowiązku odnotuję, że Envelo oferuje również opcję samodzielnego zaprojektowania kartki, gdzie oprócz grafiki umieszczamy adres odbiorcy oraz tekst, a drukiem i wysłaniem zajmuje się już Poczta Polska. Podobnie można zrobić z listem. Odpada jednak wówczas urok ręcznego pisma oraz odcisków na palcach po wypisaniu życzeń na 20 kartkach.

A co z tradycyjnymi znaczkami?

Te można kupić oczywiście na poczcie… No ale tam akurat nie chcemy iść. Sprzedaż znaczków poza placówkami Poczty Polskiej jest niestety ograniczona. I niech Cię nie zmyli, że niektóre sklepy zwą się placówkami pocztowymi. Znaczków tam nie ma. Sprzedaż znaczków oferują za to niektóre kioski Ruchu. Czasem można je też znaleźć w mniejszych sklepikach. Ja na przykład przed Bożym Narodzeniem znaczki kupowałam w przykościelnej księgarni. W obecnej sytuacji są one raczej zamknięte.

Gdy nie mamy dostępu do drukarki, pozostaje nam wizyta na poczcie. Ale można ją sobie ułatwić, jeśli znajdziemy w pobliżu placówkę, w której ustawiono całodobowy automat. Można w nim kupić znaczek, który drukowany jest w formie nalepki. Na stronie Poczty Polskiej umieszczono wykaz placówek, w których taki automat, czynny 24h na dobę, się znajduje. W kraju mamy ich… 40. Większość w Warszawie. Chyba jednak Envelo lepsze.

Gdy wyjść się nie da…

Może się jednak zdarzyć, że nie uda nam się wyjść z domu. Nie jesteśmy jednak zdani wyłącznie na śmieszne wierszyki i kartki online – w większości niezbyt oryginalne. Ja zrobiłabym wówczas własną kartkę i dołączyła ją do wirtualnych życzeń w MMS-ie czy e-mailu. Można też pójść o krok dalej i rzeczywiście wszystkie te kartki wypisać, a następnie zrobić im zdjęcia i w takiej formie wysłać do adresatów. Opisałam też wyżej opcję z wykorzystaniem usługi Envelo, czyli stworzenia własnej kartki i zlecenia jej wysłania. To całkiem ciekawy pomysł, gdy osoba, do której chcemy wysłać kartkę nie korzysta ze smartfona czy poczty internetowej.

A gdy już w ogóle się nie da… Pozostaje telefon albo po prostu myśl i pamięć. Spotkamy się, jak to wszystko się już skończy.

Nie pozwólmy jednak, żeby ta pandemia pokonała naszą chęć kontaktu ze sobą. Myślę też sobie, że to dobry moment, żeby pozostawić po sobie ślad pamięci i dobrych słów. Rozumiejąc różnicę między tymi dwoma sytuacjami, przychodzi mi na myśl analogia z powstaniem warszawskim i pocztą wówczas przenoszoną przez Harcerską Pocztę Polową.

My dziś przez telefon możemy informować się nawzajem, co u nas słychać. Ma jednak wartość ten wysiłek, by jednak kartkę wysłać, oczywiście zachowując wszystkie zalecone środki ostrożności. Dobrymi słowami zawsze warto się dzielić, niezależnie od okoliczności.

Jak napisać dobre życzenia

Na temat pisania życzeń pisałam już na stronie kilkukrotnie. Pozwolę więc sobie zostawić tu kilka linków:

#kartkazesłowami: jak stworzyć dobre życzenia

#kartkazesłowami na Walentynki: przez słowa do serca

Jak napisać wyjątkowe życzenia – przewodnik dla zdesperowanych

Cytaty na wielkanocne kartki

Pod tym linkiem znajdziesz 20 cytatów do wykorzystania w świątecznej kartce. Są to fragmenty wierszy, pieśni, tekstów liturgicznych, homilii (strożytnych i współczesnych).

20 cytatów o Zmartwychwstaniu na Wielkanoc

Na stronie Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła można kupić kartki wielkanocne.

Na stronie “Alethia” znajdują się całkiem sensowne kartki i życzenia, które można wysłać e-mailem.

W wielkanocnej odsłonie #kartkizesłowami znajdziesz również rady:

Zdjęcie główne: Pixabay.

Jeśli podobają Ci się ten tekst, podziel się nimi dalej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *